Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Alınan Yeni Tedbirler ve Uygulamalar

İçişleri Bakanlığıtarafından yayınlanan genelgede alınan kararlara istinaden, 30.11.2020 tarihiitibari ile hafta sonları; Cuma günleri saat 21.00’de başlayacak, Cumartesi vePazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’detamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamaları, şehirlerarası seyahat edecekyolcularımızı etkilemeyecek olup uçak ya da otobüs ile seyahat edecek yolcular,seyahatlerine dair bilet ya da rezervasyon kodu (PNR kodu) vb. belgeleri ibraz ederek seyahat edebileceklerdir.

3.2 Yayınlanan genelgede, belirtilenmazeretleri taşımayan kişilerin şehirlerarası seyahatleri ise ancak toplu ulaşımaraçları (uçak,otobüs, tren, gemi vb.) kullanılmak suretiyle mümkün olacaktır. İşi ile ilgiliilliyetini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirlerarasıseyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler sokağa çıkmakısıtlamasından muaf olacaktır.

İçişleri Bakanlığı tarafından KoronavirüsTedbirleri kapsamında yayınlanan genelgede;

– 20 yaş altı vatandaşlar, yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile herhangi bir belgearanmaksızın şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabileceklerdir.

Tek başına seyahat edecek olan 20 yaş altımisafirler bu kural gereği artık uçuşa kabul edilmeyecektir.

– 65 yaş ve üzerivatandaşlar, saat 10.00 ile 13.00 arasında sokağa çıkabilirler. Ancakşehirlerarası seyahat planları olan 65 yaş ve üzeri kullanıcılarımızın Seyahatİzin Belgesi almaları zorunlu tutuluyor.

Seyahat süresince otoritelerin belirlediğidiğer kısıtlama ve tedbirlere uyulmasını önemle hatırlatırız.

Yurt Dışı Uçuşlar ile İlgili Önemli Bilgilendirme!

Dış hat uçuşlarda,  yalnızca aşağıda detayları belirtilen yolcular uçuşlara kabul edilecek olup diğer yolcular, varış noktasındaki sınır yasakları kalktıktan sonra uçuşlarını gerçekleştirebileceklerdir.

Transit veya varış noktasındaki ülkeye giriş çıkış kısıtlamaları ve yeni uygulamalar hakkında, ilgili ülkenin konsolosluğundan güncel bilgileri kontrol ediniz.

1- Türkiye çıkışlı uçuşlarda;

  1. a) Yalnızca, Avrupa birliği vatandaşı olanları ve vatandaşlığı olan ülkelerde oturma izni ve çalışma izni olanlar, dış hat uçuşlarını gerçekleştirebilecektir.
  2. b) 17 Mart 2020 tarihinden sonra düzenlenmiş olan C tipi ve D tipi vize sahibi kişiler.

D tipi vizeler için şartlar:

– AB vatandaşı ile aile birleşimi için düzenlenmiş olması

– Önceden kullanılmış olan eğitim ve iş amaçlı vizeler

– İlk kez giriş yapacak kişiler kabul edilmeyecektir (İlaç sektörü, gemi adamı, mevsimlik çalışan, tarım, medya veya metal sektöründe çalışanlar hariç)

– Varış noktalarının Almanya olması gerekmektedir. (Örneğin: Belçika’ya seyahat edecek olan D tipi vizeler kabul edilmeyecektir.)

  1. c) Amerika kıtasına transit gidecek olup Türkiye çıkış yapacak olan Amerika ve Kanada pasaportu sahibi ve vatandaşı olan yolcular

2- Türkiye varışlı (yurt dışından Türkiye’ye) uçuşlarda; Türk pasaportu ve vatandaşı olan yolcular için bir kısıtlama bulunmamaktadır. Avrupa vatandaşları da yurt dışından çıkış yaparak Türkiye’ye gelebilecek.

İade Süreçleri

Uçuş yasaklarının kalkması ile birlikte, sivil havacılık yönetmeliği gereği uygulanan iade süreçleri ve kısıtlamalar kaldırılmış olup, iade işlemleri, hava yolunun onayına sunulacaktır.İade süreciniz, hava yolu onayı doğrultusunda başlatılacak ve onay süreci sonrası, iade işlemleriniz tamamlanmış olacaktır.

Ülkeler ile İlgili Seyahat Kısıtlamaları ve Uygulamalar

Covid-19 tedbirleri kapsamında seyahat edilecek ülke ile ilgili kurallar ve uygulamalar, ülkelere göre farklılık göstermekte olup, uçuşların gerçekleştiriliyor olması, seyahat etmek için yeterli değildir.  Bu nedenle, yurt dışı seyahatinizden önce, gidilecek ülkenin seyahat kuralları ile ilgili güncel bilgileri edinmeniz gerekmektedir.

Ülkeler ile ilgili seyahat kuralları, sıklıkla değiştiğinden, seyahatinize engel bir durum ve risk teşkil etmemesi açısından;  gideceğiniz ülkedeki kural ve uygulamalar ile ilgili güncel bilgileri, resmi yayın organlarından, ilgili konsolosluklardan veya hava yollarından  kontrol etmenizi önemle  tavsiye ederiz.

Transit veya varış noktasındaki ülkelere göre; seyahat edilecek ülke ile birlikte, aktarmalı uçuşlarda, transit geçilecek ülkeye giriş çıkış kısıtlamaları ile ilgili güncel bilgilere ve uygulamalara, IATA tarafından yayınlanan sayfa https://www.iatatravelcentre.com/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz. Kısıtlamalar, herhangi bir özel statüsü bulunmayan Türk vatandaşları için geçerlidir. Özel statüdeki (öğrenci, sağlık, diplomatik görev vb. amaçlarla seyahat ediyorsanız) Türk vatandaşları için güncel bilgileri bu sayfa üzerinden kontrol etmenizi öneririz.

Seyahat için zorunlu tutulan form/evrak ve Covid-19 testi (vatandaşlık, oturma izni, çalışma izni, PCR Test, vb…) gibi belgelerin eksik veya hatalı ibraz edilmesi durumunda, yolcular uçuşa kabul edilmemektedir.

Şartlarınızın gitmek istediğiniz ülkenin kurallarına uygun olup olmadığını incelemek için pasaport, vize ve sağlık bilgileri sayfasını ziyaret edebilirsiniz. https://www.iatatravelcentre.com/passport-visa-health-travel-document-requirements.htm,

Bu sayfa bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup içinde bulunduğumuz dönem itibari ile ülkeler ile ilgili seyahat uygulamaları sıklıkla değiştiğinden, bilgilerin güncelliği konusunda herhangi bir teyit oluşturmamakta ve uçuş garantisi verilememektedir.

Gideceğiniz ülke ile ilgili seyahat uygulamaları ve kısıtlamaları hakkındaki güncel bilgilere; aktarma ve varış noktasındaki ülkelerin resmi yayın organlarından ve resmi otoritelerden (konsolosluklardan) ulaşmanız gerektiğini önemle hatırlatır, söz konusu kurallar ile ilgili  güncel bilgilerin edinilmesi ve seyahate uygun prosedürlerin yerine getirilmesinin, yolcuların sorumluluğunda olduğunu belirtmek isteriz.

Uçuştan önce ve havalimanında alınması gereken önlemler nelerdir?

Covid-19 önlemleri kapsamında havalimanı girişlerinde ve check-in noktalarında alınan tedbirler sebebiyle, uçuştan önce check-in işlemlerinizi tamamlamanızı ve havalimanında yaşanacak yoğunluktan dolayı, yurt içi uçuşlarınızdan 3 saat, yurt dışı uçuşlarınızdan 4 saat önce havalimanında olmanızı öneririz

HES kodunuzu havalimanında check-in esnasında da göstermeniz gerekmektedir!

Uçuştan önce;

Uçuştan önce rezervasyonunuza girmiş olduğunuz HES kodunuz Check-in esnasında tekrar kontrol edilecektir. Eğer gerçekleştirilen bu kontrol sonrası durumunuz T.C. Sağlık Bakanlığı’nın yönlendirmeleri doğrultusunda uçuşa elverişli olmaz ise kurallar gereği uçuşa kabul edilmeyeceksiniz.

Detaylı bilgi için tıklayınız! 

Check-in’de ;

Uçuş tarihinize kadar HES kodunuzu almadıysanız, havalimanında check-in işlemlerinden önce HES kodunuzu temin edebilirsiniz.

Check-in işlemleri sırasında HES Kodunuzu göstermeniz gerekmektedir.Hes kodunuz check-in işlemleri esnasında kontrol edilecektir.

Check-in kontrolleri sonrasında, Sağlık Bakanlığı’nın sorgu ve yönlendirmeleri kapsamında,, sağlık durumunuz uçuşunuza elverişli olmazsa, kurallar gereği uçuşunuzu gerçekleştiremezsiniz.

Biletim ile ilgili işlemleri nereden yaptırabilirim?

İşlemlerinizi, https://www.dijitalhavayolu.com adresine tıklayarak web sayfamız üzerinden hızlıca yapabilirsiniz.

Web sayfamız üzerinden gerçekleştiremediğiniz işlemler ile ilgili 0850 532 58 39 numaralı destek hattımız üzerinden işlem sağlayabilir ya da taleplerinizi web sayfamız üzerindeki iletişim formu alanından bize iletebilirsiniz.

Uçuşumun iptal olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Uçuşlarınız ile ilgili güncel bilgilere hava yollarının kendi web sayfaları üzerinden ulaşabilir ya da https://www.dhmi.gov.tr/Sayfalar/AnaSayfa.aspx# sayfası üzerinden uçuşlarınız ile ilgili anlık durumları takip edebilirsiniz.

65 Yaş Üstü Yolcular İçin Seyahat İzin Belgesi Gerekli midir?

65 yaş üzeri vatandaşlar için uygulanan seyahat kısıtlaması sebebiyle, uçuşlarını gerçekleştirebilmeleri için Seyahat İzin Belgesi almak zorunludur.

65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımıza (üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) seyahat izin belgesi almak ve gittikleri yerlerde en az 30 gün kalmak şartı ile istedikleri yerleşim yerine gidebilecek. Bu kapsamda, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde bir kişi refakat edebilecek.

Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin; Covid-19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup/olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak sorgulanacak.

Vatandaşlarımızın bahse konu belgeyi almak üzere herhangi bir sağlık kuruşuna ya da kaymakamlık/valiliklere gitmelerine gerek bulunmayacak. Seyahat İzin Belgesi başvuruları otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacak.

65 yaş ve üzeri vatandaşlar; Seyahat İzin Belgesi taleplerini, 21 Mayıs Perşembe günü, saat 09.00’dan itibaren elektronik ortamda E-Devlet, İçişleri Bakanlığı, E-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecek.

E-devlet ekranından seyahat izin belgesi almak için öncelikle TC kimlik no ve şifre ile giriş yapılıyor. Giriş yapmanın ardında İçişleri Bakanlığı bölümünde yer alan “e Başvuru” kısmına giriliyor. Seçenekler arasından “Seyahat İzin İşlemleri” seçilerek form dolduruluyor. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-e-basvuru?yeni=basvuru

İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak olup ayrıca E-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecek.

Düzenlenen Seyahat İzin Belgesi tek yön geçerli olacak ve seyahat izin belgesi olan;

  • Beraberinde eşiniz hariç en fazla iki kişi seyahat edebilir.
  • Refakatçiler, 3 gün yani 72 saat içerisinde yine bulundukları şehre geri dönebilir.
  • 65 yaş ve üzeri vatandaşların, en az 30 gün boyunca gittikleri yerleşim yerinde kalmaları esas olacak.(65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde refakat eden kişiler 72 saat içinde geri dönebileceklerdir.)


Gidiş-dönüş biletimde tek yön için sefer iptali varsa ne yapmalıyım?

Gidiş uçuşunda sefer iptali olması durumda, dönüş uçuşu da etkileneceğinden, gidiş-dönüş olarak düzenlenmiş biletlerde, sefer iptali durumunda, dönüş uçuşları da aynı kapsamda değerlendirilecek olup ilgili hava yollarının uyguladığı kurallar ve sağladığı haklar geçerli olacaktır.

Gidiş ve dönüş ayrı şekilde düzenlenmiş biletler bu kapsamda değerlendirilmemektedir.

 

Uçuşumda sefer iptali yok. Gidiş-dönüş biletimin tek yönü iptal edilebilir mi?

Sefer iptali olmaması durumunda, biletin kullanılmayan kısmı ile ilgili uygulamalar, hava yolu bilet kuralları doğrultusunda gerçekleştirilecektir.

Hava yoluna göre bilet kural ve uygulamaları değişkenlik gösterebileceğinden, işlemleriniz ile ilgili detaylı bilgi almak için 0850 532 58 39 numaralı destek hattımız üzerinden işlem sağlayabilirsiniz.

Uçuşumda sefer iptali yok ancak, saat değişikliği var. Ne yapmalıyım?

Uçuşunuzda herhangi bir tarife değişikliği söz konusu ise, hava yolunun sunmuş olduğu alternatif uçuşlar üzerinden ücretsiz değişiklik hakkından yararlanabilirsiniz.

Tarife değişikliği nedeniyle sunulan alternatifler, seyahat planınıza uymadığı takdirde, ilgili hava yolunun sunmuş olduğu iade kuralları ve uygulamaları doğrultusunda iade işleminiz gerçekleştirilebilir.

Tarife değişikliğine istinaden biletiniz ile ilgili işlemlerinizi gerçekleştirmek için 0850 532 58 39 numaralı destek hattımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Uçuşum iptal olduğunda satın aldığım fazla bagaj hakkı için nasıl bir işlem yapılıyor?

Biletiniz ile ilgili iade talebinizde, satın almış olduğunuz ekstra bagaj hizmeti ile ilgili ödemiş olduğunuz tutar tarafınıza iade edilecektir.

Uçuş iptali nedeniyle, biletiniz ile ilgili değişiklik talebinize istinaden, satın almış olduğunuz ekstra bagaj hizmetiniz, değişiklik işleminden sonra yeni biletinize yansıtılacaktır.

İşlemlerinizin gerçekleştirilebilmesi için 0850 532 58 39 numaralı destek hattımız üzerinden işlem sağlamanızı rica ederiz.

Açığa Alınan Biletimi Nasıl Kullanabilirim?

Açığa alınan biletlerin kullanım koşulları, hava yoluna göre değişkenlik göstermektedir.

Açık biletinizi kullanmak üzere yeni bir seyahat tarihi belirlediğiniz takdirde, biletiniz ile ilgili değişiklik işlemlerini yaptırmak için 0850 532 58 39 numaralı destek hattımız ile iletişime geçebilirsiniz.